Czy potrzebujesz trenera personalnego?

Bez względu na jakim etapie jesteś – czy zaczynasz swoją przygodę z aktywnością, czy trenujesz regularnie – zapewne kiedyś zadałaś sobie pytanie, czy potrzebujesz trenera personalnego. Bo co takiego może dać Ci trener, czego nie znajdziesz w obecnych czasach w sieci? Internet przepełniony jest wiedzą, więc nie ma problemu, aby znaleźć filmy jak wykonywać poszczególne ćwiczenia, a nawet filmy gotowych całych treningów. Na fachowych portalach sportowych są gotowe plany treningowe. Możesz zaopatrzyć się również w różnego rodzaju planery, mające na celu wymuszenie konsekwencji. A motywacje znajdziesz chociażby na licznych grupach w social mediach. Więc czy potrzebujesz trenera personalnego?

Jeżeli zaczynasz ćwiczyć i nie wiesz jak należy wykonywać ćwiczenia, trener personalny  będzie najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. A dlaczego nie Interner? Bo w obecnych czasach każdy może nagrać filmik, napisać bloga, wstawić zdjęcia czy infografikę. Czy to jednak oznacza, że osoba ta ma wiedze fachową? I niech nie zwiedzie Cię ilość „serduszek” „lajków” czy „obserwujących”, bo to też można znaleźć (a raczej kupić) w sieci. Nawet jeżeli będziesz korzystała z wiedzy prezentowanej przez niekwestionowanego fachowca w branży, to czy aby na pewno ten trening bądź ćwiczenia będą dobre dla Ciebie? Czy możesz je wykonywać bezpiecznie przy obecnym stanie zdrowia, np. gdy występują bóle w okolicy kręgosłupa lub gdy masz słaby staw skokowy?  To trener personalny przeprowadzając z wywiad przedtreningowy poznaje Twoje zdrowie, stan układu ruchu i potrafi dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będę nie tylko bezpieczne dla Ciebie, ale także ukierunkowane na Twój cel treningowy. To on pokaże Ci prawidłową technikę wykonania ćwiczenia i będzie dbał abyś nauczyła się jej w praktyce. A utrzymanie prawidłowej techniki podczas ćwiczeń nie należy do najłatwiejszych. Czasami coś nas rozproszy, a czasami zależy nam na wykonaniu kolejnego powtórzenia za wszelką cenę – nawet cenę poprawności technicznej. Nasze ciało to cudowna i skomplikowana „maszyna”, która powinna służyć nam długie lata. Ta maszyna skonstruowana jest tak, aby wiele znieść i przetrwać. Więc jak wykonasz ćwiczenie niepoprawnie nie odczujesz tego, nawet jeżeli powtórzysz ten błąd kilka czy kilkadziesiąt razy. Jednak nadejdzie taki moment, kiedy po setnym lub tysięcznym błędzie część tej cudownej maszyny zostanie przeciążona i zwyczajnie się popsuje. Czy warto?

Ćwiczysz już i znasz prawidłowe techniki wykonywania ćwiczeń. Czy w takim przypadku trener personalny jest przydatny? Oczywiście! Cały świat się rozwija, pędzi do przodu. Tak samo jest z nauką i wiedzą dotyczącą funkcjonowania ludzkiego ciała i wpływu na nie aktywności fizycznej, diety czy suplementacji. Co roku pojawiają się nowatorskie techniki treningowe, nowinki dotyczące poszczególnych rodzajów treningów, odkrywane są nowe związki chemiczne czy substancje organiczne pomocne zachować zdrowie. Dobry trener śledzi te trendy doszkala się i wykorzystuje w swojej codziennej pracy. Współpraca z trenerem pozwoli oszczędzić Ci ogrom czasu, który musiałabyś poświecić, aby przesiać bombardującą nas zewsząd wiedzę. Taka współpraca to również oszczędność czasu w osiągnięciu swojego celu. Trener potrafi tak skomponować Twój plan treningowy, aby był on jak najbardziej efektywny. Uwzględni w nim Twój obecny stan zdrowia i wytrenowania, dobierze ćwiczenia, serie, powtórzenia i obciążenia tak aby przynosiły one jak najszybciej oczekiwane efekty. Trener personalny wydobędzie z Ciebie 100% Twoich możliwości. Sama też lubię ćwiczyć pod okiem trenera. Zapewne zdziwisz się dlaczego, skoro sama posiadam potrzebną wiedzę. Tak jak każda z Was niektóre ćwiczenia lubię bardziej, niektóre mniej. Czasami mam mnóstwo energii, a czasami po prostu nic mi się nie chce. Więc po pierwsze – sesja z trenerem jest zobowiązaniem, z którego nie jest już tak prosto zrezygnować jak z treningu, który mam wykonać sama. Przecież nie zadzwonię i nie powiem „nie przychodzę bo nie mam ochoty”. Po drugie – to naturalne, że chętniej robimy to co lubimy, co jest dla nas łatwiejsze lub przyjemniejsze. Dlatego ja też popadam w rutynę treningową ulubionych ćwiczeń i unikania tych nielubianych. Trener pomaga przełamać tą rutynę i włączyć ćwiczenia, których nie wykonuję na co dzień, co przypomina mi o koniczności zachowania różnorodności treningowej.

Są też inne korzyści ze współpracy z trenerem. Jak dobrze trafisz trener personalny określi również Twoje zalecenia żywieniowe lub nawet ułoży plan żywieniowy, odpowiedni do Twojego celu treningowego. Zaleci odpowiednią suplementację oraz zabiegi przyśpieszające regenerację. Czas spędzony na treningu możesz wykorzystać na rozwianie nurtujących Cię problemów dotyczących aktywności fizycznej, diety czy suplementów.

Inwestycja we współpracę z trenerem personalnym jest w rzeczywistości inwestycją w samego siebie.

Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami o nowych usługach, promocjach, itp. zapisz się do naszego newslettera.

.

Leave a Comment